2018-2019 Senators

Group I Senators

Nadine Kalin

Nadine Kalin

Art Education-Art History, CVAD


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Jorge Aviles-Diz

Jorge Aviles-Diz

Spanish, CLASS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Tatiana Filosofova

Tatiana Filosofova

World Languages, Literatures & Cultures, CLASS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Sophie Morton

Sophie Morton

World Languages, Literatures & Cultures, CLASS


Feb. 8, 17 to Sep. 11, 19

Group II Senators

Kevin Yanowski

Kevin Yanowski

Cataloging & Metadata Services, LIBR


Sep. 11, 19 to Sep. 9, 22 *

John Peters

John Peters

CLASS - English


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Lin Lin

Lin Lin

COI - Learning Technologies


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Scott Warren

Scott Warren

Learning Technologies, COI


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Jodi Philbrick

Jodi Philbrick

COI - Information Science


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Group III Senators

Farhad Shahrokhi

Farhad Shahrokhi

Computer Science & Engineering, ENG


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Xuexia Wang

Xuexia Wang

Mathematics, COS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Song Fu

Song Fu

Computer Science & Engineering, ENG


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Jose Perez

Jose Perez

Physics, COS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Kiko Kawamura

Kiko Kawamura

Mathematics, COS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Group IV Senators

Paul Hensel

Paul Hensel

Political Science, CLASS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Cindy Watson

Cindy Watson

Teach North Texas, COS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Glen Biglaiser

Glen Biglaiser

Political Science, CLASS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Dhrubodhi Mukherjee

Dhrubodhi Mukherjee

Social Work, CHPS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Camilo Ruggero

Camilo Ruggero

Psychology, CLASS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Group V Senators

Nolan Gaffney

Nolan Gaffney

Management, COB


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Michael Sexton

Michael Sexton

Management, COB


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Joe O'Donnell

Joe O'Donnell

Hospitality & Tourism Management, CMHT


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Paul Hutchison

Paul Hutchison

Accounting, COB


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21 *

VACANT

VACANT


Group VI Senators

Miriam Boesch

Miriam Boesch

Educational Psychology, COE


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Smita Mehta

Smita Mehta

Special Education-Educational Psychology, COE


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20 *

Chris Long

Chris Long

Teacher Education and Administration, COE


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Karthigeyan Subramaniam

Karthigeyan Subramaniam

Science Education-Teacher Education & Administration, COE


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Mei Chang

Mei Chang

Educational Psychology, COE


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 19

Group VII Senators

Denise Catalano

Denise Catalano

Rehabilitation & Health Services, HPS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20 *

Brian Ayre

Brian Ayre

Biological Sciences, COS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20 *

Gloria Olness

Gloria Olness

Audiology & Speech-Language Pathology, HPS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Jason McAfee

Jason McAfee

Chemistry, COS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Lee Hughes

Lee Hughes

Biological Sciences, COS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21 *

Group VIII Senators

Adam Chamberlin

Adam Chamberlin

Dance & Theatre Arts, CLASS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20 *

Jennifer Lane

Jennifer Lane

Vocal Studies, MUSIC


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Kirsten Broberg

Kirsten Broberg

Composition Studies, MUSIC


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Felix Olschofka

Felix Olschofka

Instrumental Studies, CLASS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Mario Tooch

Mario Tooch

Dance & Theatre Arts, CLASS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

At-Large Senators

Dale Yeatts

Dale Yeatts

Professor

Sociology, CLASS


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Carol Wickstrom

Carol Wickstrom

Professor

Teacher Education and Administration, COE


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Nancy Stockdale

Nancy Stockdale

Associate Professor

History, CLASS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Richard Ruderman

Richard Ruderman

Associate Professor

Political Science, CLASS


Sep. 14, 16 to Sep. 11, 19

Rose Baker

Rose Baker

Assistant Professor

Learning Technologies, COI


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

James Martin

James Martin

Assistant Professor

Media Arts, CLASS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Ana Krahmer

Ana Krahmer

Instructor

Digital Newspaper Unit, LIBR


Sep. 13, 17 to Sep. 9, 20

Doug Burns

Doug Burns

Instructor

Electronic Resources, LIBR


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Linda Stromberg

Linda Stromberg

Lecturer

Teacher Education & Administration, COE


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Kimberly Moreland

Kimberly Moreland

Senior Lecturer

English, CLASS


Sep. 12, 18 to Sep. 8, 21

Non-Voting Members

Stephon Bradberry

Stephon Bradberry

SGA Representative


Sep. 12, 2018 to Sep. 11, 2019

Giselle Greenidge

Giselle Greenidge

GSA Representative


Sep. 12, 2018 to Sep. 11, 2019

* - Designates 2nd Term